TOZ FİLTRELERİ

Yaşam eğlence toplantı endüstri ve daha bir çok alanda havanın kalitesi insan çevre ve işletme açısından çok önemlidir.
Dünya sağlık örgütü açıkladığı verilere göre kapalı ortamda bulunan insanların bulundukları ortamlarda havadaki karbondioksit oranının 10.000/3 geçmesi durumunda sağlıksız hava soludukları ortaya çıkmıştır.
İnsan yoğunluğunun fazla olduğu, depolama yapılan,imalat yapılan,otopark ve labaratuar gibi ortam havasının çabuk kirlendiği alanlarda hava akımının olmaması ya da yetersiz olması durumunda oldukça sağlıksız bir durum ortaya çıkar.Bu duruma paralel olarakta hastalıkların yayılması kolaylaşır.
Yukarıda bahsedilen durumlarda hastalıkların yaygınlaşması bu yüzdendir.Lokal ve merkezi havalandırma sistemlerinin kurulması elzemdir.
Toz filtreleri havada bulunan ve solunması durumunda insan sağlığını vee çevreyi olumsuz etkileyen toz zerreciklerini fitre den sistemlerdir.
Havalandırma sistemlerinin havadaki toz zerreciklerini filtreleyerek ortama sızmasını engellemek amacıyla kullanılan sistemlerdir.
Uzmanlar tarafından yapılacak fizibilite çalışmaları doğrultusunda kullanılacak alanın özelik ve ihtiyaçlarına göre e doğru sistemin kuruması çok önemlidir.
Her alanın kendine özgü bir yapısı bulunmaktadır ve buna paralel olarak filtre sistemleri de çeşitlilik göstermektedir.
Sistemde kullanılacak filtrelerin düzenli şekilde değiştirilmesi temiz havanın kalitesini direkt olarak etkileyeceğinden doğru periyotlarda kontrol edilerek değişimlerinin yapılması çok önemlidir.
Hastane laboratuvar vb. alanlarda yüksek hijyen söz konusu olduğundan bu alanlara özel filtreler kullanılır.Her türlü sıcaklığa dayanıklı ve sızdırmazlık özelliği bulunan bu filtreler alana göre tercih edilir.
Filtre sistemleri kurulumu yapılırken mutlaka uzman ekipler tarafından
kurulmalıdır.Aksi durumlarda ihtiyaç dışı ya da gereğinden büyük filtreler kullanılarak verimin artırılacağı gibi yalış bir strateji izlendiği durumlar meydana gelmekte bu durum ise verimi artırmadığı gibi gereksiz maliyetler oluşturmaktadır.
HAVALANDIRMA SİSTEMİ KURULACAK ALAN
Havalandırma yapılacak alanın doğru analiz edilmesi çok önemlidir.Alanın
büyüklüğü,insan sirkülasyonu,alanda bulunan eşyalar,tuvalet ve mutfak bulunuması ve sayısı gibi alan özellikleri alana kurulacak havalandırma sisteminin boyut ve donanımını doğrudan etkileyecektir.
Havalandırma sistemi kurulacak alanların uzman ekipler tarafından yapılacak mekan analizi sonrasında hazırlanacak projeye göre karar verilmelidir.
Kalite standartlarına uygun,dayanıklı,bakım ve temizliği kolay yapılabilen enerji ve verim kaybını önleyen filtre ve ekipmanlar tercih edilmelidir.
FİLTRE EDİLMİŞ HAVA TEMİZ MİDİR?
Havada bulunan kozmetik gazlar toz zerrecikleri gibi bir çok hava kirletici madde bulunmaktadır.
Bu havanın filtre edilerek ortama salınması büyük ölçüde havayı

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir