MEKANİK HAVALANDIRMA

MEKANİK HAVALANDIRMA (ENDÜSTRİYEL HAVALANDIRMA)

Endüstriyel havalandırma sistemleri, işyeri ortamındaki kirlenmiş havayı değiştirmek için ısıtılmadan veya ısıtılarak, doğal akım, etkin basınç ya da mekanik bir etki (vantilatör) yardımıyla, ilgili ortamdan hava emilerek dışarıya atılması veya bu ortama taze hava verilmesi amacıyla kurulan mekanik sistemlerdir.

Mekanik havalandırma sistemlerinde ortamdaki havanın hareket ve değimi için fan sistemlerinden yaralanılır.Mekanik havalandırmada 3 ana sistem mevcuttur;

Bunlar a.Doğal hava girişi, mekanik hava emişi.

  1. Mekanik hava beslemesi, doğal hava çıkışı.
  2. Dengeli havalandırma olarak adlandırılan mekanik hava beslemesi ve mekanik hava emişi olarak gruplandırılmıştır.

Mekanik sistemler doğal havalandırma semlerinden farklı olarak şartlara bağı değildir.Bu nedenle sürekli hava hareketi zorlanmış olarak temin edilir.bu durumdan kaynaklanan tesis ve işletme masrafı olmasıyla birlikte fanlar ve hava kanal sistemlerinin meydana getireceği ses riski bulunmaktadır.Hem işletmeye gereksiz maliyet yükü hem de verimsiz çalışma ve ses gibi olumsuz faktörlerin önüne geçebilmek için mutlaka uzman ekiplerle çalışmalı ve ortama en uygun projelendirme yapıldıktan sonra kalite standartlarına uygun doğru elemanlar kullanılarak sistem kurulmalıdır. Bu sayede gereksiz maliyetlerin önüne geçilerek uzun yıllar verimli bir şekilde çalışan sistemlere sahip olunabilir.

Tuvalet havalandırmasında olduğu gibi bir bölümden diğer bir bölüme havalandırma kanalları ile koku duman geçişinin sağlandığı sistemlerde şönt kanallar kullanılmaktadır. Bu sistemlerde önem arz eden bir diğer hususta yedekli fan sistemi yani çift fan kullanılmasıdır. Yedekli fan sistemi sayesinde bir fanın arıza yapması durumunda yedek fanın devreye girmesi ile havalandırma kesintisiz  devam ederken arızalı fana rahatlıkla onarım ve bakım yapılabilmesidir.

Mekanik havalandırma sistemi kullanılan alanlarda bir fanla beslenen hava kış aylarında öncelikle oda sıcaklığı seviyesine dengelenmeli aynı zamanda egzost edilen hava miktarı kontrol altında tutulmalıdır. Hava miktarı kontrol altında tutulmazsa büyük ısı kaybına neden olacak hem maliyet artışı yaşanacak hem de sistem verimliliği düşecektir.Bunlarla beraber kullanılan besleme fanına ek olarak egzost edilecek hava içinde bir egzost fanı kullanılması önemlidir. Bu sayede hava miktarını denetlemek mümkün olacağından içerideki basıncı da kontrol etmek imkanı elde edilecektir.

Tüm sistemin uzmanlar tarafından projelendirilmesi çok önemlidir.Yoğun aydınlatma olan alanlarda egzost havası aydınlatma armatürleri üzerine yerleştşirlir ve emiş oradan sağlanırsa armatürlerden yayılacak ısı ortama yayılmadan kaynağından emilerek tahliye edilir. Özellikle yaz aylarında oldukça verimli bir havalandırma sağlanmış olur.

 

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir