HAVALANDIRMA TESİSATI

Havalandırma Tesisatı kapalı bir ortamın havasını değiştirmek maksadıyla farklı yöntemlerle, çeşitli araçlar kullanarak dışarıdan temiz hava akımının içeriye alınması işlemidir.

Havalandırma kapalı alanlardaki havanını değişik alet ve havalandırma tesisatı kullanılarak dışarının temiz havası ile değiştirilmesidir. İçerideki kirlenmiş hava dışarı atılır ve dış ortamdan çekilen temiz hava içeri alınır. Bu dolaşım havalandırmanın temel amacıdır. Bu sayede iç ortamın hava kalitesi korunarak ideal seviyelerde tutulması amaçlanır.

İç mekan hava kalitesinin ideal seviyelerde tutulması çok önemlidir. Sağlıklı bir çalışma ortamı için şarttır. Dünya sağlık örgütü tarafından bulunulan kapalı alanın hava kalitesi şartlarının hangi düzeylerde olması gerektiği belirlenmiştir. Sağlıklı bir çalışma ve yaşam ortamı için bu şartlar tesis edilmelidir. Havalandırma tesisatları sağlıklı hava şartlarını tesis edilmesi için kullanılır.

Kimyasal gaz salınımı olan alanlarda kullanılacak malzemeler kimyasal buhara ve yüksek ısılara karşı dayanıklı olmalı çalışacak bu şartlara uygun ekipmanlar kullanılan havalandırma sistemleri kurulmalıdır.

Bu sayede belirlenen standartlara uygun olarak kimyasal gazlar filtre edilerek atmosfere en az zararı vermesi sağlanmaktadır.

Havalandırma Çeşitlri:

  • Lokal Havalandırma
  • Merkezi avalandırma
  • Davlumbaz Havalandırma
  • Klima