HAVALANDIRMA SİSTEMLERİ

Havalandırma sistemleri kapalı,kalabalık,tozlu,nemli ve daha birçok yaşam ve çalışma alanının havasını temizleyerek hem bu alanların hemde çevrenin sağlık koşullarını olumlu hale getiren sistemlerdir.

Havalandırma Çeşitleri

Havalandırma sistemleri kendi içinde kullanılacak alanlara ve isteklere göre bir çok farklı sistem barındırır. Bunlardan bazıları; Sulu sistemler,toz toplama sistemleri,susuz sistemler,baca sistemleri,statik sistemlerdir.

Havalandırmanın Önemi

Havalandırma; Yaşam ve çalışma alanlarında ki sağlık ve verimliliğin korunması için büyük önem taşır.Üretim faaliyetlerinin devamlılığı için özellikle çeşitli ölçeklerdeki işletmelerde oluşan tozların ve zararlı gazların ortamdan tahliye edimesi ve temiz hava sirkülasyonunu gerçekleşmesi için zorunluluk taşır.

Nerelerde Havalandırma Kullanılmalıdır?

Havlandırma sistemleri bir çok farklı alanda ihtiyaca ve alan özelliklerine göre uzman ekipler tarafından yapılacak ekspertiz çalışmasına göre belirlenmelidir. Havalandırma sistemleri yaşam,üretim,iş ve eğlence alanları alış veriş merkezleri gibi çok geniş bir yelpazeye yayılmaktadır. İmalathaneler,kapalı otoparklara,oteller,toplantı salonları,okullar, laboratuarlar, havuzlar, konser alanları, üniversite anfileri vb. alanlarda kullanılması zorunluluk arz eder. Canlılar ve çevre sağlığına direkt etki edeceğinden doğru alana en doğru özellik,çeşit ve ebatta havalandırma sistemi seçilmesi çok önemlidir.Bu nedenle seçim yapılırken mutlaka uzman görüşünden faydalanılmalıdır.